جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

استادان دانشگاه پیام نورگناوه:بکاربردن واژه مجعول به جای خلیج فارس نشانگر حقارت ترامپ است - نمایش محتوای خبر

 

 

استادان دانشگاه پیام نورگناوه:بکاربردن واژه مجعول به جای خلیج فارس نشانگر حقارت ترامپ است

استادان دانشگاه پیام نورگناوه:بکاربردن واژه مجعول به جای خلیج فارس نشانگر حقارت ترامپ است

استادان دانشگاه پیام نورگناوه:بکاربردن واژه مجعول به جای خلیج فارس نشانگر حقارت ترامپ است

عضو هیات علمی و استاد این دانشگاه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهارکرد: سخنان نسنجیده ترامپ تنها جنبه فرافکنی و عقده گشایی از شکست و ناتوانی آمریکا در برابر اقتدار نظام و ایستادگی ملت در برابر آن کشور و بکاربردن واژه مجعول، بخاطر ناتوانی آن دولت برای رویایی با ایران است.
استاد محمد نادر شریفی فزود: ترامپ ناتوانی خود را در برابر ایران اسلامی قدرتمند نمی پذیرد و نمی تواند اعتراف یا حتی مقابله کند زیرا که هرچه تلاش کرده و در جبهه های مستقیم و غیرمستقیم قرار گرفته شکست خورده است.
شریفی افزود: ترامپ در بکاربردن واژه مجعول به جای خلیج فارس قصد داشت که ذهن ها را به سمت دیگری سوق دهد و هم ازنظرسیاسی طرف های مورد وثوق خودرا مثل رژیم غاصب اسرائیل و عربستان خوشحال کند و با این حربه یک پیروزی برای خود قلمداد کند.
وی با بیان اینکه سخنان ترامپ باید ازنظر روانشناسی و سیاسی بررسی شود، گفت: ازنظر روانشناسی وقتی شخصی احساس عجز و ناتوانی کند دست بر نقطه های حساس برانگیز می گذارد و سخنی بیان می کند که حتی اگر خود نیز در مورد گفته هایش قضاوت کند آن را تایید نمی کند و چه بسا محکوم هم می کند.
وی افزود: به عنوان مثال اگر فردی در یک درگیری احساس ناتوانی در مقابل طرف خود کند به فحش و ناسزا روی می آورد و یا به نکاتی روی می آورد که وجود نداشته و ارزشی ناچیز دارد که سنخیت با سخنان ترامپ دارد.
این استاد دانشگاه گفت: ترامپ نمی داند چگونه خودبرتری بینی خود را نسبت به رئیس جمهوری قبلی اعلام کند و به جای اینکه طرح جدید و ابتکاری ارایه دهد به تخریب ساخته های دیگران می پردازد تا خود را به دیگران تحمیل و اظهار وجود کند.
وی ادامه داد: عربستان بخاطر اینکه کشوری مثل آمریکا و رئیس جمهوری آن به خواسته های پوشالی آنها توجه کرده و اگر چه هزینه بسیاری برای این حمایت احمقانه باید بپردازد از بکاربردن این واژه حمایت و خشنودی خود را ابراز داشته است.
دیگر استاد و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور گناوه نیز گفت: خلیج فارس عنوانی است که پیشینه تاریخی 2500 ساله دارد و مترادف های آن در سایر زبان ها، اصیل ترین نام است که برجای مانده از کهن ترین منابع که از سده های پیش از میلاد بطور مستمر در همه زبان ها بکار گرفته شده است.
استاد احمدرضا ونکی افزود: اظهارات رئیس جمهوری آمریکا حکایت از درایت و کاردانی او ندارد بلکه نشان از ناپختگی و نداشتن دانش کافی در عرصه بین المللی و حقوق بین المللی است.
وی گفت: کشور آمریکا باوجود داعیه دار بودن پیشرفت، مبتلا به یک رئیس جمهوری نادان شده که بدترین درد و بیماری است که می تواند گریبانگیر هر مملکتی شود.
وی اظهارکرد: بیماری ترامپ خود را در عرصه های ملی و بین المللی نشان می دهد اما در نهایت آثار سوء آن به کشور و مردم آن برمی گردد.
ونکی گفت: درحالیکه کشورهای عربی از دهه 1960 میلادی و با گسترش اندیشه های پان عربی توسط جمال عبدالناصر از نام جعلی برای خلیج فارس استفاده می کنند و این موضوع در بخشنامه ای توسط اتحادیه عرب به همه کشورهای عربی بصورت رسمی ابلاغ شده اما سایر کشورهای جهان و سازمان های بین المللی همچنان از نام اصلی و کهن زیبای خلیج فارس بصورت رسمی استفاده می کنند.
آمنه عباسی دیگر استاد دانشگاه پیام نور و عضو هیات علمی گناوه گفت: آنچه که در سخنان غیرمودبانه و نسنجیده رئیس جمهوری آمریکا در بکاربردن واژه مجعول به جای خلیج فارس شد بدون تردید نشان از ناآگاهی تاریخی و جغرافیایی اوست.
وی با بیان اینکه ریشه سخنان ترامپ را باید به بن بست خوردن بزرگترین کشور سرمایه دار دانست، افزود: ترامپ با علم به نادرست بودن سخنان خود مبادله ای را انجام داده که عقلانیت مدرن را دفن و به جای آن دلارهای نفتی دریافت کرده است.
این استاد دانشگاه اظهارکرد: رئیس جمهوری آمریکا خود بدون تردید با میل و رغبت دست به این مبادله نزده اما در ظاهر این را تنها راه حلی برای نجات از بحران اقتصادی که دامنگیر کشورش شده، دانسته است.
مرتضی سیاوشی رئیس دانشگاه پیام نور گناوه گفت: ترامپ بداند که جامعه دانشگاهی علاوه بر احترام به پرچم مقدس کشور و تعصب روی نام زیبای خلیج فارس، با کوشش و همت بیشتر برای اعتلای نام مقدس ایران و خلیج همیشه فارس از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.