جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

ارزیابی مثبت زنگنه از روند کارهای پارس جنوبی در ١٠٠ روز گذشته - نمایش محتوای خبر

 

 

ارزیابی مثبت زنگنه از روند کارهای پارس جنوبی در ١٠٠ روز گذشته

وزیر نفت در عسلویه: زمستان امسال مشکلی در تامین سوخت کشور ایجاد نمی شود.

آقای زنگنه پس از ورود به عسلویه و بازدید هوایی از طرح های در دست اجرا در منطقه عسلویه  روند پیشرفت طرح ها را از نزدیک بررسی و در جلسه با پیمانکاران و متخصصان صنعت نفت و مجریان طرح های پارس جنوبی با اشاره به افزایش نیافتن ظرفیت تولید گاز کشور در سال جاری گفت زمستان امسال که سخت ترین زمستان تاریخ صنعت گاز کشور از نظر کمبود گاز است ، مشکلی برای تامین سوخت زمستانی مردم ایجاد نمی شود.

وی در دومین سفر خود به پارس جنوبی با تاکید بر در اولویت بودن بهره برداری از پنج فاز ١٢، ١٥ و ١٦ و ١٧ و ١٨  افزود هم اکنون هماهنگی خوبی میان مجموعه کارفرمایی و پیمانکاری این طرح ها ایجاد شده و در تلاش هستیم فازها را در زمان بندی تجدید نظر شده به تولید برسانیم.

وزیر نفت با اشاره به تلاش وزارت نفت برای به تولید رساندن واحدهایی از پنج فاز در اولویت پارس جنوبی در زمستان امسال گفت بیشترین تاکید ما روی بهره برداری از دو ترین فاز ١٥ و ١٦ به ظرفیت ٢٥ میلیون متر مکعب تا پایان امسال است.

آقای زنگنه با تاکید بر این که به تولید رسیدن دو ترین فازهای ١٥ و ١٦ به ظرفیت شیرین سازی گاز کشور می افزاید اضافه کرد با توجه به این که گاز ترش این  طرح از محل فازهای ٦، ٧ و ٨ تامین می شود امسال هیچ گونه افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور ایجاد نخواهد شد.
وی گفت امیدواریم تا پایان ام سال  حدود ١٢ میلیون متر مکعب گاز ترش فاز ١٢، در ترین یک این فاز شیرین سازی شود؛ ضمن آنکه چاه های یکی از سکوهای دریایی این فاز بزرگ مرزی هم اکنون آماده بوده و پیش بینی می شود راه اندازی آن با گاز ترش ارسالی از دریا انجام شود.

زنگنه تاکید کرده  ساخت دیگر فازهای در حال اجرای پارس جنوبی بر اساس برنامه ریزی انجام شده سال آینده با شتاب بیشتری ادامه می یابد.

ویر نفت با اشاره به نخستین سفر خود در مرداد امسال به پایتخت گازی کشور گفت فاز ١٧ پارس جنوبی نسبت به سه ماه گذشته ساماندهی بهتری یافته است و این موضوع حکایت از تلاش همکاران بخش پیمانکاری در سازمان گسترش و نوسازی وزارت صنایع و معادن دارد ضمن آنکه مشکلات بخش هایی از این فاز که از برنامه عقب بوده است در حال رفع شدن است.