سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

اراضی شوره‌ زار استان بوشهر به کشت گیاهان شوری پسند اختصاص یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

اراضی شوره‌ زار استان بوشهر به کشت گیاهان شوری پسند اختصاص یابد

اراضی شوره‌ زار استان بوشهر به کشت گیاهان شوری پسند اختصاص یابد

اراضی شوره‌ زار استان بوشهر به کشت گیاهان شوری پسند اختصاص یابد

 

امام جمعه بوشهر گفت: این استان دارای ظرفیت مهمی در حوزه کشاورزی دارد که باید از اراضی شوره‌زار این استان در کشت گیاهان مقاوم به خشکی و شوری پسند استفاده شود.
آیت‌الله صفایی بوشهری در نشست با مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با بیان اینکه حفظ و حراست از زمین‌های ملی در عرصه‌های مختلف امر مهم و ضروری است اظهار داشت: اجرای طرح کاداستر در تعیین مشخصات اراضی ملی و اشخاص حقیقی نقش مهم و موثری دارد.
وی با بیان اینکه منابع طبیعی نقش مهمی در حفظ و حراست از اراضی ملی و منابع طبیعی دارد افزود: منابع طبیعی به عنوان ثروت ملی باید با اجرای طرح‌های حفاظتی از گزند تهدیدها و آسیب‌ها محافظت شود.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با تاکید بر توسعه  کشت گیاهان دارویی تصریح کرد: استان بوشهر ظرفیت مهمی در توسعه کشت گیاهان دارویی دارد که باید از این ظرفیت استفاده شود.
وی با تاکید بر توسعه صنایع تبدیلی گیاهان دارویی گفت: با توجه به ظرفیت بالای استان بوشهر در زمینه کشت گیاهان دارویی ایجاد و تقویت صنایع تبدیلی مناسب این گیاهان دراستان باید در اولویت‌های برنامه ریزان  قرار گیرد.
صفایی بوشهری با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی در اراضی منابع طبیعی در حوزه اشتغال موثر است تاکید کرد: هدایت و بهره‌برداری مناسب از ظرفیت گیاهان دارویی در استان هم در زمینه دارو و هم در بخش اشتغال می‌تواند موثر باشد.
امام جمعه بوشهر بر توسعه  کشت محصولات مقاوم به خشکی تاکید کرد و افزود: استفاده از گونه‌های مقاوم به خشکی و گرمسیری در اراضی منابع طبیعی و ملی از جمله استعدادهای استان بوشهر در زمینه حفظ عرصه‌های طبیعی و ایجاد اشتغال است.
صفایی‌بوشهری با بیان اینکه اراضی منابع طبیعی ثروتی ملی و تاثیرگذار در توسعه استان بوشهر است خاطرنشان کرد: این ثروت بالنده باید حفظ و توسعه یابد و مطابق قانون در حفظ عرصه‌های طبیعی از سوی اداره کل منابع طبیعی تلاش شود.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با تاکید بر ایجاد بانک اطلاعاتی برای شناخت ظرفیت‌های منابع طبیعی بیان کرد: ایجاد بانک اطلاعاتی قوی و تهیه نقشه‌های هوایی و کاداستر برای شناخت استعدادها و ظرفیت‌های استان در توسعه منابع طبیعی ضروری است.
صفایی‌بوشهری بر حفاظت از منابع طبیعی برای کوتاه شدن دست زمین‌خواران تاکید کرد و افزود: تصرف‌هایی که به دست انسان انجام می‌شود، آلودگی‌ها، ورود فاضلاب‌ها و سایر موارد عمد و غیر عمد از مشکلاتی است که منابع طبیعی باید با قاطعیت براساس قوانین و مقررات ازعرصه‌های طبیعی استان محافظت کند.
وی کشت گیاهان شور پسند را راهکاری مناسب برای حفاظت از زمین‌های منابع طبیعی و جلوگیری از پدیده زمین‌خواری در استان بوشهر دانست و افزود: بسیاری از زمین‌های شوره‌زار برای در امان بودن از دست متصرفان زمین باید به زیر کشت گیاهان مقاوم به خشکی و شوری پسند  اختصاص یابد.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه کشت در زمین‌های شوره‌زار از بروز پدیده گرد و غبار جلوگیری می‌کند گفت: با به زیر کشت رفتن این گونه زمین‌ها از بروز پدیده گرد و غبار و تصرف آنها از سوی افراد سودجو جلوگیری می‌شود.
وی با بیان اینکه منابع طبیعی باید به سمت تولید و ثروت‌زایی سوق یابد گفت: در راستای اقتصاد مقاومتی زمین‌های که اکنون بلااستفاده مانده باید با طراحی‌های نوین زمینه کشت و تولید محصولات مختلف کشاورزی در آنها فراهم شود.