جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

ادارات ملزم به رعایت قوانین مناسب سازی محیط کار برای معلولان هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

ادارات ملزم به رعایت قوانین مناسب سازی محیط کار برای معلولان هستند

مسئول مناسب سازی اداره بهزیستی گناوه گفت: باتوجه به ماده 2 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، همه ادارات و نهادها ملزم و مکلف به رعایت مقررات مناسب سازی در محیط کاری خود برای تردد معلولان و جانبازان هستند.

ادارات ملزم به رعایت قوانین مناسب سازی محیط کار برای معلولان هستند

 

یداله خرم نژاد با اشاره به اینکه دو مقوله مناسب سازی و توانمدسازی از اهداف مهم سازمان بهزیستی است، افزود: در مقوله توانمندسازی و اشتغال زایی بیشتر نیاز به حضور معلولان در اجتماع است که مستلزم این حضور مناسب سازی سطح شهر و ادارات است که وضعیت موجود مناسب نیست.
وی اظهارکرد: این درحالی است که رعایت نکردن قوانین مناسب سازی و رفع موانع معماری در سطح شهر مشکلات عدیده ای برای افراد معلول و جانباز و افراد کم توان و سالمندان و زنان بار دار ایجاد کرده است.
خرم نژاد گفت: نصب بلوک، میله و زنجیر در مسیر تردد پیاده روها نیز که مغایر با قوانین مناسب سازی است از دیگر مشکلات ایجاد شده برای این قشر است.
وی بیان کرد: شهردار و نمایندگان آن یکی از ارکان مهم و از اعضای اصلی و صاحب نظر در کمیته مناسب سازی بشمار می آید و حضور آنان در نشستهای کمیته مناسب سازی و رفع موانع شهری، ضروری است.
مسئول مناسب سازی اداره بهزیستی گناوه افزود: شهرداری طبق قانون باید از صدور گواهی پایان کار ساختمان ها و فضاهای فرهنگی و درمانی و اداری درصورت رعایت نکردن قوانین مناسب سازی و از صدور مجوزهای غیرقانونی برای کیوسک ها در معابر عمومی و پیاده روها پرهیز کند.
وی با بیان اینکه در قرآن کریم نسبت به هرگونه برتری و سلطه گری افراد بر همدیگر سفارش و تاکید شده است، گفت: امروز در جامعه نه به دید یک عضو جامعه بلکه به دید مظلومیت و ترحم نگاه می شود و هنوز باور لازم در جامعه ما نسبت به کارآیی و توانمندی معلولان جا نیافتاده است.
وی بیان کرد: با توجه به وجود 48 فارغ التحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی و ارشد و تعداد چندین برابر این میزان در حال تحصیل در بین معلولان شهرستان هیچ یک از فضاهای آموزشی از قبیل مدارس و دانشگاهها مناسب سازی نشده است.
خرم نژاد بر استانداردسازی رمپ های ورودی ادارات دولتی و موسسات خصوصی و فضاهای تفریحی و هنری تاکید کرد و گفت: با این وجود در برخی ادارات رمپ های ایجادشده مغایر با استانداردهای تعریف شده قانون جامع حقوق معلولان است.