جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

آداب و سنت‌های بوشهری‌ها در ماه مبارک رمضان؛ از بازار گرم کماچ تا دم دم سحری - صفحه اول صدا و سیما مرکزی بوشهر

 

 

آداب و سنت‌های بوشهری‌ها در ماه مبارک رمضان؛ از بازار گرم کماچ تا دم دم سحری

آداب و سنت‌های بوشهری‌ها در ماه مبارک رمضان؛ از بازار گرم کماچ تا دم دم سحری


آداب و سنت‌های بوشهری‌ها در ماه مبارک رمضان؛ از بازار گرم کماچ تا دم دم سحری

آداب و سنت‌های بوشهری‌ها در ماه مبارک رمضان؛ از بازار گرم کماچ تا دم دم سحری

مردم  دین‌دار و متدین استان بوشهر دارای سنت‌ها و آیین‌های هستند که این آداب و سنت در ماه مبارک رمضان با ویژگی خاصی همراه است.

ماه مبارک رمضان در استان بوشهر از جایگاه و مرتبت بالایی برخوردار است به‌گونه‌ای که مردم این استان دو تا سه روز قبل از ماه مبارک رمضان با روزه گرفتن به پیشواز ماه نزول قرآن و ضیافت الهی می‌روند.

در ایام و مناسبت‌های مختلف سال مردم متدین استان بوشهر دارای آداب و رسوم و سنت‌های خاصی هستند به‌گونه‌ای که حال و هوای این استان در ماه مبارک رمضان در شهرستان‌های مختلف دارای  فضای معنوی خاصی است.

بوشهری‌ها در ماه مبارک رمضان علاوه بر توجه به آیین‌های معنوی از جمله مقابله خوانی قرآن کریم، ترتیل‌خوانی، محفل‌های گوناگون قرآنی و سنت‌های ویژه مذهبی، رسوم  و آیین خاصی برای افطاری و سفره‌های افطاری دارند.

بازار گرم کماچ بوشهری در ماه مبارک رمضان

کماچ نوعی نان سنتی بوشهری است که از آرد گندم، شکر، کنجد و تخم‌مرغ تشکیل می‌شود که روزه‌داران بوشهری برای افطاری توجه خاصی به آن دارند.

 این نوع نان که بازار ویژه‌ای در ماه مبارک رمضان دارد، سفره‌های افطاری روزه‌داران بوشهری باید حتما در آن کماچ وجود داشته باشد.

دم دم سحری یکی دیگر از سنت‌های ماه مبارک رمضان در استان بوشهر

سنت بیدار باش قدیمی در ایام ماه مبارک رمضان در شهرهای استان بوشهر تحت عنوان «دم دم سحری»  یکی دیگر از ویژگی‌های  ماه ضیافت الهی است.

در اجرای این سنت قدیمی گروهی از جوانان درحالی که چراغ فانوس در دست دارند به همراه ضرب آهنگ دمام سعی در بیدار کردن روزه‌داران برای ادای فریضه ماه مبارک رمضان در سحرگاه هستند.

این گروه دم دم سحری با اشعاری مانند «خداوندا تو ستاری / همه خوابندتوبیداری»، «به حق لا اله الاالله / همه عالم نگه‌داری» در صدد بیدار کردن روزه‌داران برای اجرای فریضه الهی در سحر می‌شوند.

مردم روزه‌دار که به موسیقی و ضرب آهنگ این گروه عادت کرده‌اند، بیدار کردن خود را با شنیدن دمام گروه«دم دم سحری» منوط می‌کنند چراکه آهنگ دمام این گروه که تا قبل از اذان صبح ادامه دارد نوای خاص و دلچسبی است که برای روزه‌داران بوشهر از جایگاه و منزلت خاصی برخوردار است.

ترتیل‌خوانی قرآن کریم در بوشهر یکی از ویژگی‌های ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان نوای ملکوتی قرآن کریم در جای جای نقاط استان بوشهر طنین انداز می‌شود به‌گونه‌ای که در شهر و روستاهای این استان نوای خوش قرآن کریم دل‌ها را نوازش می‌دهد و قلوب مرد م این دیار را به خداوند پیوند می‌زند.

دبیر ستاد ترتیل خوانی ندای ملکوت استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم جایگاه مهمی در این استان دارد اظهار داشت: آیین ترتیل خوانی قرآن کریم به مدت 2 ساعت قبل از اذان مغرب برگزار می‌شود و 20 تن از قاریان و کارشناسان قرآنی استان در اجرای آن مشارکت دارند.

نصرالله غزنوی افزود: ترتیل خوانی قرآن کریم در بوشهر همزمان با ماه مبارک رمضان در حسینیه عاشقان ثارالله شهر بوشهر آغاز شده و به طور مستقیم از شبکه استانی صدا و سیما بوشهر پخش می‌شود.

دبیر ستاد ترتیل نوای ملکوت استان بوشهر  با اشاره به برگزاری آیین ترتیل خوانی ویژه نوجوانان بوشهری تصریح کرد: با توجه به همزمانی نیمه نخست ماه مبارک رمضان با امتحانات دانش آموزان، این آیین در نیمه دوم این ماه برگزار می‌شود.

غزنوی برگزاری مسابقه مفاهیم قرآنی را یکی دیگر از بخش‌های آیین ترتیل خوانی قرآن کریم عنوان کرد که سوال آن براساس نکاتی که کارشناس تفسیر قرآن مطرح می‌کند، اعلام می‌شود.

برپایی محافل قرآنی در نقاط مختلف قرآن کریم، برگزار برنامه مذهبی پامنبری، برگزاری آیین‌های قرآنی در قالب انس با قرآن، صحیح خوانی قرآن، تواشیح و دیگر برنامه‌های قرآنی در ماه مبارک رمضان در استان بوشهر رواج دارد.

روزه‌داران در مساجد، حسینیه‌ها و مکان‌های مذهبی اطعام می‌شوند

اطعام روزه‌داران در نقاط مختلف به ویژه در مساجد و حسیسنه‌ها یکی دیگر از برنامه‌های مهم مردم متدین استان بوشهر است چراکه توزیع افطاری هنگام اذان مغرب در مساجد، حسینیه‌ها و مکان‌های مذهبی بین روزه‌داران از برنامه‌های مهم مردم این دیار است.

رسیدگی به نیازمندان و مستمندان مورد توجه مردم استان بوشهر در ماه مبارک رمضان قرار دارد به‌گونه‌ای که افطاری خود را با همسایه‌ای که در گروه فقراء قرار دارد تقسیم می‌کنند.

کودکان و نوجوانان ایتام در ماه مبارک رمضان مورد توجه ویژه مردم دین‌دار استان بوشهر قرار دارند چراکه در این ماه الهی در ابعاد مختلف در رسیدگی به این افراد تلاش می‌شود.

برگزاری مراسم عزاداری در ایام شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) در نقاط مختلف استان بوشهر

اجرای تعزیه، راه اندازی دسته‌های سینه زنی و سنج دمام در ایام شهادت حضرت علی (ع) یکی دیگر از سنت‌هایی است که با شکوه هرچه تمام‌تر در تمامی نقاط استان بوشهر برگزار می‌‌شود.

آیین معنوی شب‌های قدر در استان بوشهر

برگزاری شب قدر با حضور خیل عظیم مردم خداجوی استان بوشهر از دیگر ویژگی‌های ماه مبارک رمضان در این استان ولایت‌مدار است.

برنامه‌های شب قدر در استان بوشهر شامل احیا و شب زنده‌داری، زمزمه دعاهای وارده ازجمله جوشن کبیر و ابوحمزه ثمالی همراه با تلاوت قرآن و تفسیر آیات وحی است.

 تلاوت قرآن و اهدای ثواب آن به ساحت مقدس امام علی(ع)، قرائت زیارت امین الله، قرائت ادعیه، مرثیه خوانی و عزاداری با حضور مردم شب زنده‌دار استان بوشهر از دیگر برنامه‌های روزه‌داران این استان در شب‌های قدر است.

غذای سنتی در ماه مبارک رمضان توجه روزه‌داران بوشهری است

کماچ، گرده، رنگینگ، زولبیا بامیه،‌ آش زرد و حلوای انگشت‌پیچ از جمله غذاهای سنتی استان بوشهر است که در ایام ماه مبارک رمضان در سفره‌های افطاری مردم این استان وجود دارد.