جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

احیا آب انبارها در ۷ هزار هکتار مراتع استان بوشهر طراحی شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

احیا آب انبارها در ۷ هزار هکتار مراتع استان بوشهر طراحی شده است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر ساخت و احیا آب انبارها در ۷ هزار هکتار مراتع استان بوشهر طراحی کرده است.

احیا آب انبارها در ۷ هزار هکتار مراتع استان بوشهر طراحی شده است

 

سهیل مهاجری در نشست بررسی کوچ قشلاقی عشایر به استان بوشهر با بیان اینکه خشکسالی‌ها و عوامل غیرطبیعی سبب ضعیف شدن مراتع شده است، اظهار داشت: خشکسالی‌ها در سالهای اخیر چرای بی‌رویه و عوامل غیرطبیعی سبب ضعیف شدن مراتع  و زمینه بیابانی شدن مراتع فراهم کرده است.
وی مساحت مراتع استان بوشهر را یک‌میلیون و 140 هزار هکتار دانست و تصریح کرد: دو میلیون و 500 هزار واحد دامی در استان بوشهر وجود دارد که مراتع  استان بوشهر جوابگوی بخشی دام‌ها است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با بیان اینکه 40 درصد مراتع استان بوشهر در اختیار عشایر است، افزود: 640 هزار هکتار  مراتع استان بوشهر که 40 درصد کل مراتع است در اختیار عشایر برای تعلیف دام‌ها قرار دارد.
وی با بیان اینکه کمتر از یک درصد مراتع درجه یک، 31 درصد درجه 2 و مابقی درجه 3 و فقیر هستند، افزود: دام‌های عشایر و روستائیان  بیشترین استفاده کننده از مراتع هستند و با توجه به استقرار عشایر در 7 ماه از سال در مراتع  بیش از چند برابر ظرفیت از مراتع بهره‌برداری می‌شود.
مهاجری با تاکید بر همکاری و مشارکت عمومی مردم و مرتع‌داران برای جلوگیری از تخریب مراتع استان بوشهر تصریح کرد:  در صورت تخصیص اعتبار بذرکاری 145 هکتار از مراتع استان بوشهر در دستور کار اداره کل منابع طبیعی این استان قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه برای تقویت مراتع بندهای خاکی اجرا شده است، گفت:  اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر ساخت و احیا آب انبارها در 7 هزار هکتار مراتع استان بوشهر طراحی کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر با اشاره به اینکه عشایر از 15 آبان کوچ قشلاقی خود را به استان بوشهر آغاز می‌کنند، تصریح کرد:  اداره کل منابع طبیعی با مشارکت اداره‌کل امور عشایر این استان اقدامات لازم برای ورود عشایر به  مناطق قشلاقی استان بوشهر فراهم می‌کند.