سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

اجرای هماهنگ الگوی کشت ضروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای هماهنگ الگوی کشت ضروری است

استاندار بوشهر گفت: اجرای هماهنگ الگوی کشت با هدف استفاده بهینه از منابع و کاهش مشکلات خرید محصول در کشور ضروری است.

اجرای هماهنگ الگوی کشت ضروری است

 

مصطفی سالاری در آئین تجلیل از کشاوزران نمونه استان بوشهر با اشاره به مشکل گوجه فرنگی افزود: یک استان به تنهایی در اجرای الگوی کشت موفق نیست و دولت در شرایط افزایش تولید تنها با خرید حمایتی به دنبال حل این مشکل است.
وی اضافه کرد: با اجرای طرح الگو و کنترل میزان کشت بسیاری از مشکلات کشاورزان به کمترین حد ممکن می رسد.
سالاری با تاکید بر ضرورت ضمانت اجرایی طرح الگوی کشت گفت: هرچند با فرهنگ سازی دربین کشاورزان امکان اجرای طرح الگوی کشت فراهم تراست ولی ایجاد ضمانت اجرایی برای اجرای دقیق این طرح ضروری است.
استاندار بوشهر افزود: با برنامه ریزی دقیق در امر کشاورزی، وقت مسئولان برای حل بحران یک محصول خاص صرف نمی شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به اینکه حرکت براساس ظرفیتهای موجود در استان همراه با موفقیت بوده است بر همین اساس با شناخت ظرفیت های منطقه باید در مسیر پیشرفت گام برداشت.
سالاری با اشاره به کاهش ذخایر دریایی اظهار کرد: در این شرایط افزایش ناوگان برای صید بیشتر منطقی نیست و باید به سمت آبزی پروری حرکت کرد.
وی بیان کرد: در زمان حاضر صنعت پرورش میگو کامل ترین زنجیره را در استان بوشهر دارد و تنها با ساماندهی مناسب و افزایش بهره وری می توان این صنعت را در استان و کشور توسعه داد.
استاندار بوشهر گفت: در این شرایط یکی از اولویت های جدی این استان در اشتغال روستایی استفاده از ظرفیت پرورش میگو است.
سالاری بیان کرد: در زمینه پروژه ماهی در قفس ظرفیت نامحدودی در استان بوشهر وجود دارد و کارآفرینان خلاق می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.
وی با اشاره به مشکلات نخیلات در دشتستان و تنگستان از نظر آب و کیفیت بازارپسندی محصول گفت: بعد از الگوی کشت باید به تغییر شیوه آبیاری در بخش نخیلات توجه شود.
استاندار بوشهر همچنین با اشاره به اقدامهای انجام شده درباره سد سازی اظهار کرد: تلاش می شود با اجرای بموقع سدهای استان مشکل آب که از جمله نیازهای بخش کشاورزی است، برطرف شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتبارات استان بوشهر گفت: اعتبارات این استان همانند دیگر استانها از رشد خوبی برخوردار است.
سالاری اظهار کرد: برهمین اساس مجموع اعتبارات استان در لایحه بودجه سال آینده 9.5درصد رشد نشان می دهد.
وی یادآور شد: مهم نیست اسم و شناسنامه اعتبارات چیست، بلکه جذب بیشتر اعتبارات برای ما مهم است.
استاندار بوشهر گفت: در جذب ردیفهای ملی اعتبارات خوب کار شده و پارسال در این بخش چهار هزارو 600 میلیارد ریال اعتبار جذب شد.
وی همچنین با اشاره به عوارض ارزش افزوده بیان کرد: این عوارض از شرکتهای آلاینده وصول می شود و در سه سال گذشته این اعتبارها سه برابر شده اند.
سالاری یادآور شد: پارسال میزان جذب اعتبارات عوارض ارزش افزوده و آلایندگی در استان بوشهر سه هزارو 900 میلیارد ریال بوده است.
وی در باره اعتبار مسئولیت اجتماعی گفت: پروژه های مناسبی از این محل از جمله کمربندی بوشهر- دیر و آبخیزداری جم در دست اجراست.
استاندار بوشهر تاکید کرد: مردم مهمترین ظرفیت دولت به شمار می روند که خوب راهنمایی و درزمان ورود مسئولی محکم، با استدلال و رعایت آداب مردم داری استان، مشکلات خود را مطرح می کنند.
سالاری اظهار کرد: همین امر باعث می شود ما نیز بهتر و بیشتر مطالبه های مردم را از سوی مسئولان پیگیری کنیم.
وی با تاکید براینکه باید از فضایی که مردم ایجاد کرده اند، کمک گرفت، ادامه داد: با نبود تعامل و حرف نامناسب نمی شود، کسی را وادار به تعامل کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: سه نفر از کشاورزان در بخش نخیلات، زنبورداری و صادرات آبزیان (پرورشی) بعنوان نمونه کشوری و 28 نفر در بخشهای مختلف نیز بعنوان نمونه استانی انتخاب و معرفی شدند.
محمد تقی منوچهری افزود: آب و خاک از آن شما کشاورزان است به همین دلیل باید با مدیریت صحیح از منابع موجود بهترین استفاده را کرد.
وی یادآور شد: سرمایه گذاری در بخش کشاورزی مغفول مانده است و این به عنوان درد تاریخی این بخش مطرح است.
منوچهری برضرورت حمایت کشاورزان از بانک تخصصی کشاورزی و اصلاح برخی سیاست های حاکم براین بانک برای حمایت از کشاورزان تاکید کرد.