سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

اجرای طرح پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دشتی بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دشتی بوشهر

رئیس اداره دامپزشکی دشتی استان بوشهر گفت: اجرای طرح پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این شهرستان آغاز شد.

اجرای طرح پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دشتی بوشهر

احمد ایزدی روز پنجشنبه در آیین آغاز اجرای این طرح در دشتی افزود: این طرح به صورت همزمان در سراسر کشور در شهرستان دشتی نیز توسط ماموران شبکه دامپزشکی با همکاری اداره حفاظت محیط زیست دشتی اجرا می شود.
وی اضافه کرد: در اجرای این طرح ملی از همه لاشه های پرندگان وحشی و مشکوک نمونه برداری خواهد شد.
ایزدی بیان کرد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از بیماری‌های بشدت واگیر، خطر ناک و مشترک بین پرندگان اهلی و وحشی، سایر پستانداران و انسانهاست و سبب مرگ و میردر همه آنها می‌شود.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی تاکید کرد: هم اکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی از استانهای شمالی و مرکز کشور مشاهده شده است.
ایزدی اضافه کرد: عامل این بیماری که ویروسی است در دمای 68 - 70 درجه سانتیگراد از بین می‌رود.
وی افزود: مهمترین راههای پیشگیری این بیماری انجام ضد عفونی و مکرر کشتارگاهها، پایش‌های دوره‌ای، جلوگیری از ورود غیر مجاز طیور اهلی و وحشی به محیط های انسانی و استفاده و عرضه نکردن غیر مجاز مرغ زنده است.
ایزدی ادامه داد: از مهمترین علایم این بیماری خطرناک بی‌حالی، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله ها، کاهش شدید مصرف دام، افت ناگهانی مصرف دان و تخم، علائم تنفسی، سیاه شدن و خون‌ریزی تاج، ریش و ساق پای پرندگان است.
ایزدی، از همه دهیاران، شوراهای اسلامی شهر روستا خواست در اجرای این طرح ملی با شبکه دامپزشکی شهرستان مشارکت داشته باشند.
ایزدی اضافه کرد: تا نون در نمونه‌برداری انجام شده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور دو روستای مل گاودان و تلخو و مرغداری های شهرستان دشتی هیچ موردی از ابتلا به بیماری مشاهده نشده است.


.