جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

اجرای طرح ملی واکسیناسیون بیماری نیوکاسل طیورروستایی دراستان بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح ملی واکسیناسیون بیماری نیوکاسل طیورروستایی دراستان بوشهر

معاون سلامت شبکه دامپزشکی استان بوشهر گفت: با اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی 111 هزار قطعه پرنده با بهره گیری از واکسن مقاوم به حرارت نیوکاسل در استان بوشهر واکسینه شدند.

اجرای طرح ملی واکسیناسیون بیماری نیوکاسل طیورروستایی دراستان بوشهر

 

محمدمهدی سیمرونی در آیین اجرای این طرح در روستای بویری دشتستان افزود: این طرح ملی یک روزه که همزمان در 12استان کشور اجرا شد در استان بوشهر نیز توسط 72اکیپ با همکاری بسیج سازندگی در 107روستای استان این واکسن بین روستائیان توزیع شد.
وی یادآور شد: در این طرح که جهت مبارزه با بیماری نیوکاسل (آزار مرغی ) اجرا شد برای هر قطعه پرنده 20سی سی محلول آشامیدنی این نوع واکسن که متفاوت با سایر واکسن ها از جهت مقاومت در برابر حرارت و سهولت استفاده آن به جهت ریختن در ظرف آبخوری آنها در اختیار روستائیان قرار می گیرد.
سیمرونی با اشاره به اینکه اجرای این طرح طی چهارمرحله در سال در دستور کار است ادامه داد: این طرح در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، حفظ سرمایه طیور بومی روستایی، حفظ ذخایر ژنتیکی و آمادگی و هماهنگی اکیپها در شرایط خاص و تهدیدات بیوتروریسم است.
معاون سلامت شبکه دامپزشکی استان بوشهر گفت: بیماری نیوکاسل یا در زبان محلی آزار مرغی با علائم اسهال سبزرنگ، پیچش گردن، بیحالی و دربرخی موارد علائم عصبی و تنفسی و خرخر گلو نوعی بیماری مهلک با تلفات بالا و شیوع سریع است که یکی از تهدیدات بزرگ جامعه طیور به شمار می رود.
وی تصریح کرد: این بیماری در صورت شیوع نه تنها ممکن است باعث از بین رفتن طیور منطقه شود بلکه تهدیدی جدی برای مرغداریها که بعنوان بنگاه های اقتصادی مهم مطرح هستند نیز است.
مدیرکل امور شهری و روستائی استانداری بوشهرنیز گفت: این طرح در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و حفظ سرمایه های روستائیان با مشارکت شبکه دامپزشکی و بسیج سازندگی در روستاهای استان اجرا شده است.
مهرداد ستوده افزود: استان بوشهر دارای 600روستا و آبادی و 358دهیاری است.
وی همچنین از پایگاه مقاومت شهید پاک نژاد روستای بویری جهت همکاری با اجرا کنندگان این طرح در روستای بویری تقدیر کرد.
مسئول بسیج سازندگی شهرستان دشتستان نیز گفت: این طرح در 38 روستای این شهرستان در قالب توزیع 65هزار دوز واکسن بیماری نیوکاسل بین روستائیان انجام شد.
سروان احمد احمد زاده افزود: 50نفر بسیجی فعال شهرستان دشتستان در قالب 25اکیپ آموزش دیده با شبکه دامپزشکی همکاری کردند.