سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

اجرای طرح آب‌رسانی عشایر استان بوشهر نیازمند اعتبار ۷.۵ میلیارد ریالی است - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح آب‌رسانی عشایر استان بوشهر نیازمند اعتبار ۷.۵ میلیارد ریالی است

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر گفت: در اجرای مرحله نخست طرح آب‌رسانی به مناطق عشایر استان بوشهر ۵۲۷ مخزن ۵۰۰۰ لیتری با اعتبار ۱۶.۵ میلیارد ریال نصب شد که برای اجرای مرحله دوم این طرح به ۷.۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

اجرای طرح آب‌رسانی عشایر استان بوشهر نیازمند اعتبار ۷.۵ میلیارد ریالی است

فرهمند آقایی با بیان اینکه عشایر کوچ خود را از مناطق ییلاقی به قشلاقی استان بوشهر براساس تقویم کوچ آغاز می‌کنند، اظهار داشت: از 5 هزار و 200 خانوار عشایر استان بوشهر 3 هزار و 300 خانوار آن کوچ‌رو هستند که 9 ماه از سال در مناطق قشلاقی استان بوشهر سکونت دارند.

وی از کوچ قشلاقی عشایر استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد: بر‌اساس تقویم کوچ، عشایر استان بوشهر از 15 آبان‌ماه کوچ خود را از مناطق ییلاقی فارس، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد به مناطق قشلاقی استان بوشهر آغاز می‌کنند و در نقاط مختلف این استان مستقر می‌شوند.
مدیر‌کل امور عشایر استان بوشهر با بیان اینکه هم‌اکنون برخی عشایر استان بوشهر در مناطق قشلاقی مستقر شده‌اند، خاطرنشان کرد: عشایری که دارای فرزندانی محصل هستند در مناطق قشلاقی این استان مستقر شده‌اند ولی تقویم کوچ برای عشایر این استان 15 آبان تعیین شده است.
آقایی با اشاره به اینکه 527 طرح آبرسانی در مناطق عشایری استان بوشهر اجرا شد افزود: یکی از مشکلات مهم عشایر تامین آب آشامیدنی بود که با تدوین طرح‌های آبرسانی 527 مخزن در این نقاط  نصب شد.
وی با بیان اینکه برای نصب این مخازن 16.5 میلیارد ریال تخصیص یافت تصریح کرد: برای بهره‌مندی مابقی عشایر از طرح‌های آبرسانی 250 مخزن 5 هزار لیتری دیگر طراحی شده که برای اجرای این طرح آبرسانی به 7.5 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
مدیر‌کل امور عشایر استان بوشهر با اشاره به اینکه عملیات ذخیره‌سازی آب در مخازن یاد شده آغاز شده است، گفت: 2.6 میلیون لیتر در مخازن 527 گانه عشایر استان بوشهر ذخیره‌سازی می‌شود و این در حالی است که نقاط عشایری که از این مخازن بی بهره‌ هستند آبرسانی سیار انجام می‌شود.
آقایی با اشاره به اینکه آب‌انبارهای عشایر صیقلی می‌شوند گفت: طرح سطوح صیقلی آب‌انبارهای عشایر برای سرازیر شدن آب باران به این آب انبارها در دستور کار قرار دارد که با تامین اعتبار اجرایی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه خشک شدن اکثر چاه‌ها، قنوات، چشمه‌سارها و  آب‌های روان و سطحی تأمین آب عشایر را با مشکل روبه‌رو کرده است، افزود: برای تأمین آب آشامیدنی عشایر سالانه پروژه‌هایی برای حفظ و تجهیز چاه، لایروبی قنوات، حفر چاه‌ها، بهسازی چشمه سارها، احداث آب انبار و سطوح صیقلی، انتقال آب و نیز آب‌رسانی سیار توسط کامیون تانکر  اجرا می‌شود.
مدیرکل امور عشایر استان بوشهر با بیان اینکه عشایر دارای 800 هزار واحد دامی هستند، خاطرنشان کرد: عشایر استان بوشهر سالانه 6 هزار و 500 تن گوشت قرمز و 14هزار و 500 تن سایر فرآورده‌های دامی تولید می‌کنند.
آقایی با اشاره به دیگر فعالیت عشایر در زمان کوچ قشلاقی به استان بوشهر افزود: عشایر در زمان استقرار در نقاط قشلاقی استان ضمن تولید 16 هزار تن محصولات کشاورزی در حوزه صنایع‌دستی نقش مهمی دارند، به‌گونه‌ای که 30هزار متر مربع انواع فرش و دیگر محصولات صنایع‌دستی تولید می‌کنند.