سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

آبشار زیراه در شهرستان دشتستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آبشار زیراه در شهرستان دشتستان

دانلود

آبشار زیراه ۳۰ کیلومتر با شهرستان دشتستان فاصله دارد و در استان بوشهر واقع شده است. هنگام سفر ممکن است در پیدا کردن آبشار زیراه دچار مشکل شوید.

شهرستان دشتستان از قدیمی ‌ترین شهرستان‌ های ایران م ی‌باشد. دشتستان از قدیمی ‌ترین مناطق ایران است که جغرافی دانان از آن به نام دستقان یاد کرده ‌اند و آن را جز نواحی گرمسیرات فارس ذکر کرده‌ اند. مردم این منطقه از لرهای استان بوشهر هستند و به زبان لری جنوبی صحبت می کنند البته زبانی که آن ها صحبت می کنند به گویش بختیاری نیز شبیه است. خرما مهم ‌ترین محصول کشاورزی این منطقه بوده و نقش مهمی در اقتصاد این شهرستان و استان و کشور دارد.

آبشار زیراه در منطقه دهستان از توابع بخش سعد آباد دشتستان است. این شهر در حدود ۸۵۰۰هزارنفر جمعیت دارد که یک رودخانه بنام شاپور از آن می ‌گذرد. هوای منطقه از اواسط بهار تا پایان تابستان گرم و خشک و در فصل پاییز و زمستان معتدل و بهاری می ‌باشد. ارتفاع متوسط این منطقه حدود ۵۰ متر از سطح دریا می ‌باشد. از لحاظ اقتصادی درآمد بیشتر مردم منطقه براساس کشاورزی و از فروش محصولات نخل، خرما و رطب می ‌باشد.

چشمه زیراه در شمال روستای زیراه در مرکز شهر باستانی توز واقع شده و چشم‌ اندازی بسیار زیبا و مناظر طبیعی باصفا دارد این چشمه در گذشته نه چندان دور حمام عمومی روستاهای مجاور آن بوده است. آب این چشمه جاری شده و در سال های گذشته موجب رویش انواع و اقسام گیاهان و پیدایش فضای سبز خیره کننده در اطراف خود شده است. این محل چنان زیبا است که بسیاری از مردم محلی و گردشگران برای گذرندان یک روز شاد همراه با خانواده آن را انتخاب می کنند و به برپایی پیکنیک می پردازند به خصوص در ایام عید و روزهای تعطیل این جا پر از افرادی می شود که در حال تفریح کردن هستند.

آبشاری بسیار زیبا در کنار این روستا از عبور آب چشمه به وجود آمده است که علاوه بر زیبایی ذاتی این آبشار، فضای سرسبز و چشم ‌انداز بسیار زیبای دشت پایین دست این آبشار دارای زیبایی‌های بسیار زیادی است. علاوه بر آب چشمه یک رشته قنات قدیمی در این مکان وجود دارد که از به هم پیوستن آن ها آبشار زیراه پدید آمده است. دره زیبایی که رود از کنار آن جاری است و آبشار زیراه در آن سرریز می شود توسط همین آب ها شکل گرفته است.

آبشار زیرراه با ارتفاع ۲ متر در ۳۰ کیلومتری غرب برازجان و در مسیر برازجان به سعد آباد قرار دارد. آب این آبشار که در نزدیکی روستای زیر راه واقع است از یک مجموعه قنات تامین می شود. فضای سرسبز و چشم‌انداز زیبای دشت  نزدیک این آبشار گردشگران زیادی را به آن جذب می کند.